Fikri Sağlar Hakkında Takipsizlik Kararı

Aşağa gitmek

Fikri Sağlar Hakkında Takipsizlik Kararı

Mesaj  Admin Bir Salı Mayıs 19, 2009 5:49 pm

Tolga demiş ki:Fikri Sağlar hakkında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, kendisine açtığı manevi tazminat davasının duruşma tarihinin öne alınması talebine ilişkin sarf ettiği sözler nedeniyle başlatılan soruşturmada, “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verildi. Ancak Büyükanıt'ın Sağlar hakkında açtığı tazminat davası sürüyor...
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Büyükanıt'ın suç duyurusu üzerine, Fikri Sağlar hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Nadi Türkaslan tarafından yürütülen soruşturmada, Fikri Sağlar ile ilgili “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verildi.

Kararda, Büyükanıt'ın avukatının, Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan tazminat davasının duruşma gününün öne alınması talebine ilişkin söylediği sözlerle Orgeneral Büyükanıt'a “iftirada bulunduğu ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettiği” iddiasıyla Sağlar hakkında suç duyurusunda bulunduğu anımsatıldı.

Sağlar'ın, aleyhine açılan bu tazminat davasının duruşma gününün değiştirilmesi talebi üzerine, basına da yansıyan bir açıklama yaptığı kaydedilen kararda, Fikri Sağlar'ın, bu açıklamasında, “Büyükanıt'ın 30 Ağustosta emekli olacağı düşüncesiyle görevi sona ermeden bu davanın başlamasını ve sonlanmasını istediği ve görevini kullanarak duruşma gününü erkene aldırma isteğinin, makam nüfuzuyla davanın gidişatına da müdahale etme arzusunu hissettirdiği” iddiasında bulunduğu anımsatıldı.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 267. maddesinde düzenlenen “iftira” suçu bağlamında, şikayet konusu sözlerin içeriğinde suç isnadı bulunmayıp hukuka aykırı bir fiil isnadının söz konusu olabileceğine işaret edilen kararda, yine böyle bir fiilin hukuka aykırı bir isnat olabilmesi için isnadın ciddi olması veya yetkili makamın, isnadı ciddi bulup işlem yapması gerektiği kaydedildi.

Kararda, “Sağlar'ın iftira suçunu işleme özel kastıyla hareket ettiğine ilişkin kanıt bulunmayıp sözlerin, görüşlerin açıklanması kapsamında kaldığı anlaşılmıştır” denildi.

Bu nedenle Fikri Sağlar hakkında, “kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verildiği kaydedildi.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 158
Points : 480
Kayıt tarihi : 18/04/09
Yaş : 23
Nerden : Ankara

Kullanıcı profilini gör http://tolgaforum.do-goo.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz