Kıbrıslı Türkler Ne İstiyor

Aşağa gitmek

Kıbrıslı Türkler Ne İstiyor

Mesaj  Admin Bir Salı Mayıs 19, 2009 5:56 pm

Tolga demiş ki:


Lepim Tarafından Toplumcu Demokrasi Partisi İçin Yapılan "Siyasi Eğilimler Araştırması"na Göre, Kıbrıslı Türklerin % 56,5'i Kıbrıs Sorununun Çözüm Şekli Olarak "İki Ayrı Devlet" Modelini Tercih Ediyor


Lefkoşa Psikiyatri Merkezi (LEPİM) tarafından Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) için yapılan “Siyasi Eğilimler Araştırması”nın sonuçlarına göre, Kıbrıslı Türklerin yüzde 56,5'i Kıbrıs sorununun çözüm şekli olarak “iki ayrı devlet” modelini tercih ediyor.
Anket sonuçları, LEPİM Direktörü Ebru Çakıcı ile TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı tarafından açıklandı. LEPİM Direktörü Ebru Çakıcı, mayıs sonu ve haziran başında evlerinde ziyaret edilen vatandaşlarla yüz yüze görüşme yapılarak uygulanan anket çalışmasına 854 kişinin katıldığını ve deneyimli 27 anketörün kullanıldığını belirterek, örnekleme seçiminde hassas davrandıklarını, doğruya en yakın sonuçlara ulaşmak için titizlikle çalıştıklarını anlattı.


Sonuçlara göre, ana muhlefet Ulusal Birlik Partisi'ni (UBP) destekleyenlerin yüzde 22,2 olduğunu, bunu yüzde 20,6 ile Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), yüzde 10,2 ile TDP ve yüzde 9,8 ile Demokrat Parti'nin (DP) izlediğini, Özgürlük ve Reform Partisi'ne (ÖRP) destek oranının ise yüzde 5,3 olarak çıktığını belirten Çakıcı, yüzde 3'lük bir oranın boykot eğiliminde olduğunun görüldüğünü ifade etti. Çakıcı, kararsızların oranının ise yüzde 22,2 çıktığı kaydetti.

Ebru Çakıcı, “bu sonuç üzerine kararsızların oranını, partilerin aldıkları oran doğrultusunda dağıtarak partilerin dağılımına bakınca, şu sonuçlara ulaştıklarını” belirtti:

“UBP yüzde 30,4; CTP yüzde 28,2; TDP yüzde 13,9; DP yüzde 13,5; ÖRP yüzde 7,2.”

Anket sonuçlarını, geçmiş dönemlerde yapılan başka anketlerle kıyaslamalarını da aktaran Ebru Çakıcı, 2005'ten bugüne UBP ile DP'nin oranları yükselirken, CTP, ÖRP ve TDP'nin düşüş gösterdiğini söyledi.

ÇÖZÜM ŞEKLİ YÜZDE 56,5 İLE İKİ AYRI DEVLET

Kıbrıs'ta tercih edilen çözüm şekline yüzde 56,5 oranında “iki ayrı devlet”; yüzde 13 oranında “üniter devlet”, yüzde 6,6 “federasyon”, yüzde 5,7 “konfederasyon” ve yüzde 18 oranında “bilmiyorum” yanıtının verildiği ankette, vatandaşlar yüzde 72,4 ile hükümetin icraatından memnun olmadıklarını ortaya koydu. Yüzde 15,6'lık bir kesim ise hükümetin icraatından memnun olduğunu belirtti.

KIBRIS SORUNU BİRİNCİ SIRADA

Ankette, vatandaşların değerlendirme sırasına göre önem verdiği sorunlar da soruldu. Birinci sorun olarak vatandaşların yüzde 41,6'sı Kıbrıs sorununu; yüzde 25'i işsizliği; yüzde 7,4'ü sağlığı; yüzde 6,9'u partizanlığı; yüzde 6,2'si ekonomiyi; yüzde 4,1'i yolsuzluğu; yüzde 4'ü eğitimi; yüzde 3,3'ü göçü; yüzde 2,4'ü ise çevreyi gösterdi.

MEHMET ÇAKICI: “ÜÇLÜ KOALİSYONLAR DÖNEMİNE DOĞRU”

Ebru Çakıcı'nın ardından söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da anketten çıkan başlıca sonucun, “ikili değil üçlü koalisyonlar dönemine doğru gidildiği ve her partinin de koalisyonda yer alabileceği saptaması olduğunu” kaydetti.

Çakıcı, “anket sonucuna göre, kırılan kesimin ağırlıkla sol partililer olduğu, dolayısıyla seçime gitmeyerek boykot etmenin sağ partilere yarayacağı” yorumunu yaptı. Mehmet Çakıcı, anketten çıkan ve önemli gördüğü bir gerçeğin ise “iki devlet” kavramının karıştırıldığı şeklinde olduğunu, bu kavramların daha netleşmesi gerektiğini kaydetti.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 158
Points : 480
Kayıt tarihi : 18/04/09
Yaş : 23
Nerden : Ankara

Kullanıcı profilini gör http://tolgaforum.do-goo.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz